V tomhle ironickém článku bych Vás ráda připravila na to, co Vás může potkat za potíže ještě před začátkem prvního semestru na FF UK. Doufám, že se článek bude hodit všem, kteří o studiu uvažují a plánují si dopředu akce/dovolené/whatever, nebo těm šťastlivcům, kteří jsou již na katedru psychologie oficiálně přijati (i když tenhle článek vzniká s dostatečným předstihem :D).
- ČEKÁNÍ NA VÝSLEDKY – tenhle bod patří sice ještě k přijímačkám, ale na výsledky jsem čekala snad 3 týdny. Taky pokud Vás vemou, nepošlou Vám dopis o příjetí (pošlou Vám dopis jen o nepřijetí). Čekejte na mail začátkem července.
- KOLEJE (nebo byt) – v červenci/srpnu zjistíte, že vlastně nemáte kde bydlet (pokud nejste z Prahy). Omrknete nabídku ubytování po Praze a nakonec si vybere koleje (alespoň já jsem tak učinila). Přihlásit se do rehosu (systém speciálně pro všechny koleje UK) je umění, protože ještě nemáte číslo studenta (viz. ISIC). Nakonec se nějakým zázrakem přihlásíte, zarezervujete si pokoj na koleji, kterou jste si vybrali, zaplatíte zálohu a čekáte několik týdnu/dní, než se spustí peklo - rezervace konkrétních pokojů. V den kdy se peklo otevře zjistíte, že zatím nemáte právo si pokoj zarezervovat, jelikož jste student prvního ročníku. Čekáte dál asi 2 týdny. Přišel den D a peklo Vám otevřelo svoje servery, které vzápětí padají. Po 15 minutách než se servery vzpamatují, se dostává to systému a modlíte se, ať na Vás aspoň něco zbylo. Zbylo a možná jste i spokojení (já byla). Pokud si najdete byt, máte struggles se stěhováním nábytku. Nemáte ho s kým, jak ani kdy převést na místo určení. Proto volíte nákupy v IKEI. Po nákupech zjistíte, že ani Vy ani Vaši rodiče už nemáte na studium peníze.
- ZÁPIS – zápis na FF UK v prvním týdnu září (2-3.9.2015). Pro mě jako mimopražského to byla fakt super cesta do Prahy jen tak na pár hodin za moc peněz *yay*. Na zápis si připravte 2 průkazové fotky, kopii maturitního vysvědčení a možná ještě nějaké další formality. Připravte se na to, že budete sedět asi hodinu v aule, kde Vás maximálně naučí vyplnit si potvrzení o studiu a dostanete index. Další hodinu budete čekat, aby Vám index i s potvrzením o studiu (vyplňte si jich aspoň 5!!!) potvrdili. Během čekání v řadě zjistíte, že něco nemáte v indexu vyplněno a budete to psát na koleni. Když příjdete na řadu, stejně Vás paní zje**, že tam máte něco špatně, nebo Vám něco chybí. Taky se dozvíte, že si potřebujete vyřídit ISIC (nebo průkaz studenta), což je uplně v jiných budovách UK *yay*
- VYŘIZOVÁNÍ ISIC – po dvou hodinách na FF se rozhodnete, že to všechno chcete mít z krku a vyřídíte si ISIC hned ve stejný den (protože kdybyste měli jezdit znovu na otočku do Prahy, tak nemáte na poslední kalbu než začne vážně škola a taky protože potřebujete nějaký to super číslo studenta do CASu→což je databáze studentů UK a taky je to přihlašovací údaj do SISu→kde se zapisujou předměty, je to studentský informační systém). Jako správný blbeček jdete do Celetné 13, kam šli všichni ze zápisu a ještě jsou tam i ti, co měli zápis před Vámi a tak čekáte 3 hodiny na to, aby Vám někdo během 10 minut vydal ISIC, na které máte fotku jako idiot, protože paní má foťák na stativu nakřivo.
- VYŘIZOVÁNÍ OPENCARD (nebo jak se ta kartička bude nakonec jmenovat) – další super akce, kterou musíte podstoupit, pokud nejste Pražák. Zjistíte si, že musíte mít potvrzení o studiu, abyste měli levnější jízdné a taky že musíte vyplnit minimálně 2 papíry, aby Vám Opencard vydali. Protože ji potřebujete hned, zaplatíte si navíc, aby Vám ji taky hned dali. Vzorně připraveni se všemi papíry vyrážíte do Škodova paláce→centrum Opencard. Bohužel, jste si vybrali špatné odpoledne a je tam 4646165464 lidí, jelikož dopoledne nefungoval systém. Hodinu čekáte vedle 13-letých slečen, které nechápou systém vyvolávaných čísel a vášnivě o tom diskutují. Jdete konečně na řadu. Vypláznete 250kč a za 10 minut vesele odcházíte o chodbu dál, koupit si jízdné. Dalších 5846464 lidí, kteří stejně jako Vy zvolili stejnou trasu. Po dalších 40 minutách máte hotovo.
- ALBEŘ – Albeř neboli adaptační kurz, který má 2 části (ta druhá je v Praze poslední týden září a mě se líbila víc než Albeř), celkem 6 dní, je pro mnoho lidí velkým (ne)milým překvapením u přijímacích zkoušek (až tam Vám o kurzu totiž někdo něco poví). Smutné je, že kurz je povinný, jelikož v jeho rámci probíhá jeden z povinných předmětů psychologie. V druhém týdnu září tedy vyrážíte Vy, psychologové, a studenti sociologie na Sibiř aka Albeř. Albeř je konec všech konců. 3 dny budete přežívat ve stanech s podsadou, bude Vám pěkná kosa, protože tam je zima pořád a budete si užívat radovánky s novými spolužáky. Každé dopoledne Vás čeká blok neskutečně nudných administrativních věci o SISu, předpisech FF atp. Odpoledne budete trávit se spolužáky různými hrami. Večer se chlastá. Zjistíte, že sociologové jsou divní. A celou dobu budete mít hlad (vemte si jídlo!!). Btw. je tam wifi.
- NEPOCHOPITELNÝ ZÁPIS TĚLOCVIKU – na Albeři se dozvíte, že pokud si chcete zapsat tělocvik, musíte si jej první zapsat do systému KTV (až pak do SISu, KTV=katedra tělesné výchovy). Zápis začíná v 0:00 stejného dne jako zápis do SISu. Pár dní předem si vybere tělocvik a v onu osudnou noc čekáte na zápis. Přesně v 0:00 celý systém KTV všem padá minimálně na 5 minut. Po 10 minutách se dostanete k přihlášení, ale poté Vám zase padá server. Za 20 minut se dostanete až ke konkrétnímu těláku, ale po kliknutí na "zapsat", Vám padá server. Po cca 30 minutách máte hotovo, pokud patříte mezi ty šťastnější.
- PRVNÍ ZÁPIS PŘEDMĚTŮ DO SISu – i přesto, že jste byli na Albeři, kde Vám něco o SISu povídali, nemáte tušení, jak doopravdy funguje. Pokud jste vzorným prvákem, nastudujete si povinné předměty do zimního semestru (ZS) a naplánujete si, jaké si dáte povinně volitelné předměty (PVP) a volitelné předměty (VP) tak, abyste nemuseli na konci prváku schýzovat, že máte málo kreditů.Bohužel rozvrh povinných předmětů od katedry Vám přijde týden před začátkem otevření pekla č. 2 a seznam PVP pro jistotu 3 dny před otevřením. Takže to moc nehroťte, není kam spěchat. Zkusíte si alespoň trochu projít peklo č. 2, ať v den zápisu nejste za blbečka a stihnete zapsat aspoň 1 PVP. Něco málo zjistíte a čekáte na osudný den. Zápis začíná a pokud máte dostatek štěstí a rychlý internet, bez problémů si zapíšete, co potřebujete. Pokud nemáte ani jedno, máte jen povinné předměty a pláčete. (Doporučuju video z obrázku TADY- po prvním zápisu pochopíte).
- PŘEVZETÍ POKOJE NA KOLEJÍCH – peklem jste prošli, abyste si zarezervovali pokoj. Teď Vás čeká doslova Mordor. Převzít klíče od pokoje chce na konci září každý. Na internetu se sice dopředu zapíšete na určitý čas, ale přičtěte k němu ještě alespoň 2 hodiny navíc. To neznamená, abyste chodili později, to Vám nepomůže. Musíte si totiž vystát 3km řadu, kterou pro Vás kolej báby z ubytovacího přichystaly. Opět potřebujete potvrzení o studiu a jednu průkazovku. Potom, co strávite 3 hodiny v nesnesitelné řadě, přicházíte na ubytovací, kde Vás oškubou o 3500kč za nájem na následující měsíc a dají Vám konečně vytoužený klíč od pokoje. Pokud chcete kolejní povlečení, čeká Vás další proces, kterým jej získáte. Konečně přicházíte na pokoj a zjišťujete, že nemáte kabel na internet. Připadáte si jako Sauron, když Frodo hodil prsten do lávy...úplně v p***.
- DEBILNÍ KECY VŠECH OKOLO O TOM, ŽE VY VLASTNĚ BUDETE TEN PSYCHOLOG – s tímhle se budete nejspíš potýkat celý život. Nálepku vyšinutého psychouše, ale získáte i bez magisterského titulu od svých známých a rodiny. Když přijdete na akci a lidi se dozví, že studujete psychologii ( i když jste vlastně ještě ani nezačali), budou Vás žádat buď o analýzu jejich osoby
(prosím, řekněte jim všechno, co o nich víte, budou spokojení), nebo naopak usoudí, že Vám už nikdy nic nepoví, abyste je neoznačili nějakou duševní chorobou (*yaay*). To, že cokoliv v následujících letech někomu poradíte (většinou kamarádům), aniž by to byla rada, kterou jste se dověděli ve škole, většina lidí Vám bude říkat "ať na ně netaháte tu Vaši psychologii" ;).
Love always
Cora
Skvelé články, po noční se do nich zabořím jako do knih :P :D <3
OdpovědětVymazat