středa 23. září 2015

Co číst k přijímačkám na psychologii? vol. 2


Pokračování článku o četbě k přijímacím zkouškám na psychologii. Pokud jste přehlédli první část, odkaz na ni máte ZDE. Takže si připravte papír a tužku, ať si všechny naše tipy stihnete zapsat! V tomto článku také najdete i slibované tipy od Jáchyma :).

ODBORNÁ TÉMATIKA:
C) Psychologie:
  • Langmajer/Krejčířová - Vývojová psychologie (by Jáchym)

Je tahle kniha zajímavá? 3/5
Je to klasická učebnice, takže není moc záživná. Je ale hodně dobře zpracovaná a z vývojové psychologie je tam asi všechno podstatné.
Pomůže mi u přijímaček? 4/5
Určitě tam najdete odpověď na všechno, na co se v písemných přijímačkách z vývojové psychologie ptají. Alespoň a pražské filozofické fakultě. A v ústní části rozhodně neuškodí. Nevýhodou je pro potřeby přijímaček možná až velká detailnost (jde o vysokoškolskou učebnici).

  • Morton Hunt – Dějiny psychologie (by Jáchym)

Je tahle kniha zajímavá? 4/5
Tuto celkem tlustou knihu jsem četl poměrně dlouho, bylo to ale hodně přínosné. Jsou zde hezky a celkem čtivě pokryté celé dějiny psychologie.
Pomůže mi u přijímaček? 5/5
V testech, které jsem psal, asi nebyla otázka z historie, kterou by tato kniha nezodpověděla.

  • Victor Drapela – Přehled teorií osobnosti (by Jáchym)

Je tahle kniha zajímavá? 3/5
V knize je rozebráno asi 15 hlavních teorií osobnosti. Jde ale o hodně stručné shrnutí všech teorií, takže k jejich úplné pochopení tato kniha zpravidla nestačí. To ostatně píše i sám autor, tato kniha by měla být pouze relativně stručným přehledem hlavních prvků jednotlivých teorií a informace jsou zde proto velmi nahuštěné bez zasazení do širšího kontextu.
Pomůže mi u přijímaček? 3/5
Sám jsem si ji přečetl proto, abych získal nějaký základní přehled o všech možných teoriích. U ústních zkoušek jejím zařazením na seznam literatury jistě nic nezkazíte, pokud ale chcete jednotlivé teorie opravdu pochopit, po této knize raději nesahejte.

  • Philipp Zimbardo – Luciferův efekt (by Jáchym)

Je tahle kniha zajímavá? 5/5
V této knize shrnuje Zimbardo svoje celoživotní bádání nad podstatou „zla“ v lidech. Popisuje svůj slavný vězeňský experiment, který zasazuje do širšího kontextu, líčí historické příklady situací, ve kterých lidé páchali pod vlivem situačních okolností činy, kterých by zdánlivě nebyli schopni. Celá kniha je velmi poutavě napsána a je snadno uchopitelná i pro někoho, kdo nemá s psychologií žádné zkušenosti (což je víceméně většina uchazečů o studium).
Pomůže mi u přijímaček? 4/5
Zimbardo patří mezi nejdůležitější postavy v sociální psychologii a v přijímacích testech nebo v NSZ od SCIO se na něj ptají poměrně běžně. I v ústním kolej se o Luciferově efektu nebo Zimbardovi dá dobře rozmluvit.

  • Andrej Drbohlav – Sérioví vrazi (by Jáchym)

Je tahle kniha zajímavá? 4/5
Kniha komplexně popisuje psychologické aspekty sériových a masových vrahů. Autor v první části nabízí svojí vlastní metodu popisu a klasifikace vrahů. Ve druhé části si můžete přečíst encyklopedii 200 sériových vrahů, včetně popisů jejich řádění, počtu obětí a psychické diagnózy. První část je ale „pouze“ výčtem dat a různých kritérií pro hodnocení vrahů, což může někomu přijít nezáživné.
Pomůže mi u přijímaček? 3/5
U ústního kola tato kniha může zaujmout. Pokud se zajímáte o forenzní psychologii nebo psychopatologii, určitě jde o skvělou volbu. V písemných kolech ovšem takové otázky nebývají, a proto u přijímaček určitě není použitelná pro každého.

  • Daniel Kahneman – Myšlení rychlé a pomalé (by Jáchym)

Je tahle kniha zajímavá? 5/5
Kahneman se celý život se zabýval zejména zkoumáním způsobů myšlení a chybami, kterých se při myšlení lidé dopouštějí. Je považován za jednoho z nejdůležitějších psychologů současnosti a své dlouholeté bádání shrnuje právě v této knize. Opět jde o další velmi pěkně napsanou knihu, se kterou jsem neměl nejmenší problémy ani jako čerstvý absolvent gymnázia.
Pomůže mi u přijímaček? 4/5
Pro písemné testy je tato kniha skoro nepoužitelná, protože se přímo nezabývá ničím, na co se v testech ptají. V ústním kole ale může zaujmout – Kahneman je podle mě velmi aktuální autor a mají ho rádi i někteří členové přijímací komise.
  • Gustav Le Bon – Psychologie davu (by Jáchym)

Je tahle kniha zajímavá? 3/5
Jde o velmi známou publikaci z druhé poloviny 19. století. Autor zde skvěle vystihnul mnoho aspektů davu, které až dávno potom začala pojmenovávat sociální psychologie. Často používá různá zobecnění a svá tvrzení dokládá historickými příklady. Osobně mi tvrzení v této knize přišly naprosto přesné, na druhou stranu ale mám raději závěry vytvořené na základě nějakého vědeckého výzkumu.
Pomůže mi u přijímaček? 2/5
U písemných testů téměř vůbec, o existenci této knihy a jejím autorovi stačí pouze vědět, na to se ptají i ve SCIO testech ze ZSV. Otázky týkající se obsahu se v testech ale nevyskytovaly. Pokud vás zajímá sociální psychologie, tak je určitě dobré tuto publikaci uvést do seznamu literatury k ústnímu kolu.


  • J.B. Watson - Psychology as the Behaviorist Views it (by Jáchym)

Je tahle kniha zajímavá? 5/5

Asi netřeba představovat. Základní text behaviorismu by si měl určitě přečíst asi každý psycholog, navíc jde pouze o krátký manifest. Samotný text jsem četl v angličtině a jeho uvedení na seznam zřejmě komisi zaujalo, neboť se mě na behaviorismus a na tento manifest u přijímaček na FF UK vyptávali.
Pomůže mi u přijímaček? 5/5
Mně pomohla, dostal jsem se :) Přečtení textu vám zabere možná hodinku a určitě vám pomůže lépe behaviorismus pochopit (což se celkem hodí vzhledem k tomu, že jde o jeden z nejdůležitějších psychologických směrů v historii). V testech se na tento směr určitě ptát budou, stejně jako na samotného Watsona nebo i na rok vzniku samotného manifestu.

BELETRIE:

  • John, R.: Memento, CZ Books 1986

Je tahle kniha zajímavá? 4/5 - kniha, kterou má v povinné četbě snad každý student SŠ či gymnázia. Tak proč ji nevyužít i pro seznam literatury na psychologii? Téma drogové závislosti se s psychologií pojí a v knize je krásně popsáno. Mě osobně kniha bavila a přečetla jsem ji během týdne. Navíc vám opravdu umožní nahlédnout do světa drogově závislých a také do jejich mysli.


  • Grandinová, T.: Mozek autisty. Mladá Fronta 2014
Je tahle kniha zajímavá? 4/5 
- velice pěkná knížka, určitě přínosná pro lidi, kteří se zajímají o PAS. Sama autorka trpí poruchou autistického spektra a moc hezky popisuje její vlastní překonávání překážek a jak vlastně její mozek pracuje.
  • Yalom, I.D.: ži na pohovce. Portál, Praha 2002
Je tahle kniha zajímavá? 3/5 
- co se týka pana Yaloma, tak vydal mnoho knih s psychologickou tématikou. Já si vybrala zrovna Lži na pohovce, protože mě zajímá terapie v praxi. Mě osobně tento román bavil, i když občas byl popis situace zbytečně detailní a zdlouhavý. Pokud si od autora vyberete něco jiného, nebudete litovat.
  • Youngson, R. M.: ššílenství, podivínství a genialitě.  Portál, Praha 2000
Je tahle kniha zajímavá? 2/5 

- podle názvu knihy jsem upřímně čekala mnohem víc. Témata zpracovaná v knize jsou zajímavá, ale po mě zvláštně pojatá. Najdete zde historické souvislosti a různé praktiky a domněnky z historie. Každopádně se zde dozvíte hodně věcí, o kterých jste nikdy neslyšeli, ale mě to zas tolik nebavilo číst.


Pomůžou mi tyhle knížky u přijímaček?
- toť otázka. Já osobně jsem ráda, že jsem si je přečetla. Minimálně jsem si odpočala od nechutných odborných knih a stále měla dobrý pocit, že se připravuji na přijímací zkoušky. Myslím si, že když si žádnou beletrii s psychologickou tématikou nepřečtete a budete se věnovat hlavně odborné literatuře, ničemu to neuškodí. Je to tedy na Vás. Komise se ke knihám u pohovoru nějak zvlášť nevěnovala, ale pokud budete mít možnost, můžete na ně stočit konverzaci a tím pádem se vyhnout debatě o odborné knize, kterou jste třeba ani nečetli ;). 


To by bylo k literatuře asi všechno. Vše záleží jen na Vás. Zde jsou pouze mé tipy na knihy, ale samozřejmě si vyberte podle vlastní chuti. Snažte se přečíst alespoň 10 knih o psychologii, ale pokud jich bude jen 5, neházejte flintu do žita. (Mě stačilo těchto pár knih :D).

A teď ten závěrečný TIP, na který jste všichni čekali z minulého článku! Nepodceňujte filmy s psychologickou tématikou(Na FF UK máme dokonce předmět, který se zabývá analýzou filmů.) Nechci tím říct, ať se vykašlete na knihy. Filmy Vám opět můžou pomoci stočit konverzaci někam, kde si pamatujete rozhodně víc než z odborných knih. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že u 2 ze 3 pohovorů se mě na nějaký film zeptali a "zabilo" se tím celkem dost času. Zde jsem Vám vybrala pár filmů, na které se můžete podívat nebo se jimi inspirovat při výběru vlastních filmů:


A nezapomeňte také na různé zajímavé weby, blogy, videa na YT! Např.: TED a jejich videa na YT, atp. 


Tímhle bych Vám chtěla popřát hodně štěstí u přijímaček a pokud se budete chtít na cokoliv zeptat, můžete mi napsat na e-mail – slezakova.karolina@seznam.cz :) . Nejspíš budu pokračovat v krátkých článcích ze života studenta psychologie, takže stay tuned! 


With love


Cora 

Žádné komentáře:

Okomentovat