úterý 21. července 2015

Chceš studovat psychologii?





 Ahoj!
Jak jste se mohli dočíst v biu, v září nastupuji na filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor psychologie. A jelikož jsem nesázela na jednu kartu, tak jsem si samozřejmě podala přihlášky i na další VŠ, které tento obor nabízí. V tomto článku bych chtěla shrnout, jak se na přijímací zkoušky připravit a jak probíhají na jednotlivých VŠ.

edit: Ahoj :), chtěla bych jen upozornit, že informace v tomto článku již nemusí být aktuální (jsou z roku 2015). Proto si informace raději ověřte na webech příslušných fakult. Zároveň pokud máte nějaké dotazy ohledně příjimaček či studia na FF UK, napište mi raději email - slezakova.karolina@seznam.cz. Na blog již nechodím a ke komentářům se dostanu s několikaletým (shame on me) zpozděním. Díky!



1) Co to znamená "studovat psychologii"?
V průběhu posledního ročníku na gymnáziu jsem zjistila, že ne každý ví, co to znamená "studovat psychologii". Poměrně velké procento lidí si myslí, že vystudujete bakaláře a už můžete lidem promlouvat do duše. Pak vystudujete magistra a už je z Vás klinický psycholog, který může terapií léčit lidi. Cha! Naivky. Studium psychologie je komplexní a celkově hodně složitý obor. Během bakaláře se snažíte naučit teorii, na magistrovi alespoň trochu praxe a také si upřesníte Vaši specializaci, což znamená zda budete klinickým psychologem nebo forenzním(soudním),...těch odvětví je opravdu celá řada. Tím ale většinou Vaše studium nekončí. Po magistrovi většina studentů pokračuje na doktorský stupeň, který už určí Vaši specializaci. Po skončení tohoto stupně ale stále nejste klinickým psychologem. Nejsem si jistá, jak je to u forenzních psychologů či jiných, ale u kliniky musíte splnit minimálně jednu atestaci a několik let být pod supervizí (dohledem staršího psychologa). To znamená, že pokud chcete opravdu pomáhat lidem, nebo zkoumat případy vrahů, věnovat se tomu, jak vnímáme svět, nebo cokoliv jiného, počítejte s tím, že to za 5 let nebude! Každopádně profesi psychologa můžete vykonávat i s magisterským titulem a uplatnění najdete v různých odvětvích. Pokud ovšem opravdu stojíte o terapeutické zaměření, čeká Vás ještě několikaletý psychoterapeutický výcvik :).

2) Jak se na psychologii vůbec dostat? 
Setkala jsem se i s lidmi, kteří považují tenhle obor jako záchranný. Jestli ještě nejste v maturitním ročníku, nebo jste na něj už zapomněli, tak to znamená, že je to obor, na který Vás zaručeně vezmou a nemusíte se ani snažit. Omyl! Je to přesně naopak! Přijímačky na psychologii jsou neuvěřitelně náročné. Musíte tomu věnovat svůj čas, přípravný kurz Vás nezachrání. Pokud nejste z gymnázia, nezoufejte. Gymnazisté nemají ani o krok napřed, jelikož psychologii se věnuje jen malá část maturitního semináře ZSV. Tady mám pro Vás pár tipů, která by Vám mohli pomoci k přijetí :) 

1. MUSÍTE MÍT MOTIVACI! Pokud nevíte, proč to chcete studovat, ani to nejspíš nezkoušejte. Setkala jsem se na přijímacích zkouškách se spoustou lidí, které by tento obor bavil, ale ani nevědí proč. Tohle je opravdu klíčové a já můžu říct, že moje motivace mě v podstatě dostala na psychologii. Stačí si ujasnit alespoň směr, kterým se má Vaše studium ubíhat – jestli chcete být klinický psycholog, personalista, vědec,...atd. A nemusíte mít ani jasnou představu, stačí mít alespoň nějakou představu – zda chcete pracovat s dětmi/dospělými, nebo se chcete věnovat výzkumu mozku a nebo, že Vás zajímá obojí, ale ještě jste se úplně nerozhodli. Teoreticky to nemusí být ani pravda, pokud budete opravdu přesvědčivý. 
2. NESMÍTE PODCENIT PŘÍPRAVU – opravdu si nemyslete, že se dostanete jen tak, bez toho, abyste si něco přečetli. Já osobně jsem se začala připravovat asi 4-5 měsíců před prvními přijímacími zkouškami. Měla sem pocit, že nestíhám, ale nakonec jsem se připravila docela slušně. Celá příprava spočívala ve čtení knížek s psychologickou tématikou a vyhledávání informací z psychologie. Na internetu se dají najít oborové testy z předchozích let, podle kterých se dá řídit během přípravy. Je jen na Vás, kolik času tomu věnujete, ale nic se nesmí přehánět. Co se týká gymnazistů, tak já jsem měla společensko-vědní seminář, seminář pedagogické psychologie a maturitní ZSV. Všechny tyto semináře vřele doporučuju a kdo si k nim přihodí i biologii má skoro vyhráno. Poslední co u tohoto bodu chci říct je PRAXE (!!!). Praxi potřebujete. Stačí dobrovolně chodit do domova důchodců nebo pro tělesně postižené. Nebo být instruktorem na dětském táboře. Praxe se cení na každé VŠ!! A zde platí pravidlo "čím více, tím lépe".
3. NEVĚNUJTE SE JEN TOMU, CO VÁS BAVÍ – to znamená, že pokud Vás zajímá problematika poruch příjmů potravy, neměli byste číst a hledat informace pouze o PPP. U příjímaček potřebujete ukázat, že máte přehled a to poměrně široký. Potřebujete znalosti z obecné, vývojové, sociální, klinické psychologie, psychologie osobnosti a dějin. K tomu ještě musíte nastudovat základy biologie člověka, hlavně nervovou, hormonální a smyslovou soustavu. Mě osobně biologie a historie moc netáhne, ale musela jsem se jí věnovat právě o to víc, protože z jiných oblastí informace vyhledávám ze zvědavosti. 
3. BUĎTE UPŘÍMNÍ A OTEVŘENÍ, ALE HLAVNĚ SAMI SEBOU. Tenhle bod si zapamatujte hlavně pokud se probojujete až do 2. kola (viz níže). Na psychologii Vás dostane hlavně Vaš osobnostní profil, jak zapůsobíte. Pokud budete nervózní, nevadí. Hlásíte se na psychologii a lidé v komisi nervozitu chápou. Nechovejte se jinak než obvykle. Nesnažte se vystupovat přehnaně vzdělaně, pokud ty vědomosti opravdu nemáte. Nesnažte se komisi rozesmát trapnými vtipy. Ale nebojte se ozvat, pokud máte jiný názor na věc. Komise ocení, že máte svůj názor a že se nebojíte prosadit a diskutovat! 
4. NEPODCEŇUJTE ANI SEBE! Tenhle bod je také velmi důležitý. Na psychologii se hlásí obrovské kvantum lidí, ale to neznamená, že nemáte šanci. Nehledejte si statistiky, jaké jsou Vaše šance na přijetí (já to udělala a moc mi to teda nepomohlo). Statisticky jsou šance opravdu malé, ale já se vždy ujišťovala tím, že já se připravuji, mám praxi a semináře ve škole. Pak jsou lidé, kteří se na psychologii hlásí, protože ji berou jako záchranu a to znamená, že přípravu nemají žádnou a šanci téměř také žádnou.

3) Jak probíhají přijímačky?
Na skoro všech přijímacích zkouškách v republice se setkáte s 2. koly. V prvním kole na Vás čeká test studijních předpokladů a oborový test, v kole druhém je to ústní pohovor. A jak to tedy probíhá na jednotlivých školách? 

UNIVERZITA PALACKÉHO, FILOZOFICKÁ FAKULTA, OLOMOUC

  • Termín 1.kola je cca v půlce května a 2. kole na konci května. Dostat se do Olomouce problém není, ale najít konkrétní místo konání zkoušky už problém byl (aspoň pro mě).
  • "Úžasně" vyřešená registrace, že jste se dostavili – šíleně dlouhá řada, stolečky s jednotlivými počátečními písmeny a chaos, ale dostanete propisku.
  • Oba dva testy trvají 50 minut. Na všeobecné předpoklady je to málo a na oborový test moc. 
  • Testy se konají ve velkých aulách, takže moc místa kolem sebe nemáte. 
  • Všeobecné předpoklady(SPF) bych zde označila za nejlehčí. Oborový test byl poměrně náročnější. Testy si můžete stáhnout tady.
  • SPF se skládají většinou z češtiny, malá část je matematika (ale je opravdu jednoduchá), kritického myšlení, rozboru textu a kulturního přehledu, na který se stejně nedá naučit.
  • Oborový test má kolem 50 otázek. Největší část je z psychologie, asi 15 otázek je z biologie a zbytek je sociologie a filozofie. 
  • K tomu abyste postoupili do 2. kola Vám stačí 50 bodů z obou testů dohromady.Za špatné odpovědi se zde body nestrhávají, takže do 2. kola se dá dostat bez problémů.
  • Pro 2. kolo si UPOL připravil okruhy otázek, můžete se podívat zde. Já osobně jsem těmto okruhů moc pozornosti nevěnovala, ale záleží taky na štěstí, na co se Vás zeptají (já měla štěstí). Komise se skládá ze 4 lidí. V prvé řadě se představíte, pak se Vás zeptají na MOTIVACI (!!!) a dají Vám asi 2 otázky z ohruhů. Tím pro Vás celé přijímačky končí. 
  •  + výsledky zveřejňují velmi rychle :) 
MASARYKOVA UNIVERZITA, FILOZOFICKÁ FAKULTA, BRNO

  • Termín 1. kola je většinou v prvním květnovém víkendu. Druhé kolo se odehrává na začátku června. 
  • Prostory pro písemnou část jsou opět poměrně ztísněné, ale registrace je vyřešena mnohem lépe. Stačí najít svou učebnu.
  • Písemná část se skládá z TSP a oborového testu. TSP jsou vyhlášené svou obtížností. A upřímně stojí pěkně ta ho***. Test je rozdělený do 6 oddílů. Každý oddíl je zaměřený na něco jiného a každému jde taky jinak. Celkem je zde cca 60 otázek, na které máte 110 minut. Nestihnete všechno a ani se o to nesnažte. za špatné opovědi se zde strhávají body a vy potřebujete poměrně vysoký percentil. Tip: Zaměřujte se jen na ty oddíly, které Vám jdou, netipujte. Stačí Vám okolo 30 správných odpovědí a máte vyhráno. TSP zde.
  • Oborový test na MUNI není příliš náročný. Skládá se ze 45 otázek, 15 z biologie + 30 z psychologie. Na test máte 35 minut a úplně Vám to stačí. Oborové testy na stránkách MUNI nenajdete, ale pokud zagooglujete, najdete je. Tip do googlu: oborový test z psychologie muni
  • Do druhého kola se může dostat pouze 120 lidí. Potřebujete vysoký percentil z TSP (alespoň 75) a 60 percentil z oborového testu. Pokud splníte 60 percentilovou hranice automaticky jste postoupili do 2. kola, problém je v tom, že lidé se pak řadí podle TSP a pouze 120 z nich je pozváno na pohovor.
  • Pohovor probíhá opět formou komise, ve které jsou opět 4 lidé. tentokrát nejsou žádné tématické okruhy. Pohovor probíhá uvolněnou formou povídání. Opět se musíte představit, zmíníte motivaci, četbu, praxe. 

MASARYKOVA UNIVERZITA, FAKULTA SOCIÁLNÍCH STUDIÍ, BRNO


  • Na tuto fakultu jako jedinou nemusíte dělat klasické přijímací testy. Jsou zde SCIO testy. Ale to není taková výhoda. 
  • Musíte složit test ze ZSV a OSP.
  • Máte více termínů.
  • Potřebujete nejlépe 170 bodů v součtu (což znamená např. z OSP 80 a ze ZSV 90).
  • Za SCIA MUSÍTE platit. Dohromady oba testy stojí kolem 1000 kč. 
  • Berou asi nejvíc lidí.

UNIVERZITA KARLOVA, FILOZOFICKÁ FAKULTA, PRAHA

  • Termín 1. kola je koncem května a druhého v polovině června. 
  • Co se týká UK, tak se nedozvíte příliš mnoho informací. V pozvánkách Vám nepoví, jak dlouho testy trvají ani co na ně musíte umět. 
  • Písemné testy jsou zde opravdu specifické. Trvají kolem hodiny a půl a jsou složené z několika částí – test ze ZSV nebo biologie, test z psychologie, všeobecné studijní předpoklady a 2 krátké eseje. Za špatné odpovědi se body neodčítají.
  • Výhodou je, že si můžete vybrat, jestli chcete psát test radši z biologie nebo ZSV (já psala ZSV), variantu testu zaškrtnete přímo tam. Tento test má kolem 30 otázek a je na něj pouhých 9 minut. 
  • Test z psychologie není až tolik náročný. Skládá se asi z 90 otázek na které máte 20 minut. Dá se to zvládnout.
  • Všeobecné předpoklady jsou poněkud náročnější. Nejjednodušší je rozbor textu a logické příklady. V testu je asi 30 úkolů, na které máte kolem 25 minut. Test se nedá celý stihnout, a proto se nezasekávejte u úkolů, které Vám nejdou vyřešit.
  • Testy na internetu neseženete. UK si je dobře hlídá.
  • Co se týká esejí, dostanete 2 témata, na která musíte něco napsat. Je jen na Vás kolik toho napíšete a co budete psát. Tyto eseje se rozebírají až při pohovoru. Pro představu my měli téma "Co se Vám právě honí hlavou?" a "Tvůj nejneobvyklejší zážitek. Co ti dal."
  • Do druhého kola potřebujete minimálně 25 bodů ze všech 3 testů. Čím víc bodů, tím lépe, protože body se pak sčítají s ústními. 
  • Druhé kolo se skládá z analýzy videozáznamu, první a případně druhé komise. 
  • Videozáznam je krátké video, většinou dítěte nebo kolektivu. Důležité je všímat si opravdu detailů. Video uvidíte 2x a poté musíte napsat jeho analýzu. Tip:Vyhněte se diagnostice!! Nepiště, že díte ve videu má ADHD, nemůžete to vědět! Za to se strhává mnoho bodů!
  • U první trojčlenné komise Vás čeká to samé, co v těch předchozích. Představení, motivace, rozbor praxí a četby + Vám ukážou srovnání Vašich testů s ostatními. Pokud jste je oslnili a ukázali, že na to máte, pošlou Vás ke druhé komisi. Pokud ne, jdete domů.
  • U druhé asi pětičlenné komise se opět představíte a poté se Vás většinou ptají na věci, které je zaujali z Vaší četby nebo praxe. Nechají Vám také prostor na to, se předvést, čili motivaci. Hned potom Vás pošlou za dveře a zachvíli Vám sdělí celkový počet z přijímacích zkoušek. 
  • Hranice pro přijetí se pohybuje kolem 70-72 bodů z ústních i písemných.

Další: OSTRAVSKÁ UNIVERZITA – zde vím jen o pohovoru a obecných předpokladech (nehlásila jsem se sem)
UNIVERZITA KARLOVA, PEDAGOGICKÁ FAKULTA, PRAHA – tady můžete studovat dvouoborovou psychologii se speciální pedagogikou nebo také jednooborovou psychologii. (opět jsem se nehlásila) 

Na všechny přijímací zkoušky potřebujete občanku a pozvánku. Propisky Vám všude (kromě UK) dají. Na pohovory bych doporučovala formální oblečení (oblek, šaty, podpatky), udělá to dobrý dojem. 

Malá statistika nakonec:
  • Na UPOL se hlásí kolem 700 lidí a berou cca 60.
  • Na FF MUNI se hlásí mezi 800-900 lidí a letos vzali 60 (uváděli 30)
  • Na FSS MUNI se letos dostalo 83 lidí
  • Na FF UK se pravidelně hlásí kolem 1000-1200 lidí a berou cca 60 (letos vzali 66)

Pokud by někoho zajímalo ještě něco, napište dotaz do komentářů. Doufám, že Vám tento článek pomohl a všem, kteří se v následujících letech chtějí hlásit na psychologii držím palce! 

Cora

26 komentářů:

  1. Hezký článek, který určitě pomůže plno uchazečům :-) Avšak mám jednu připomínku. Psychologie na Pedf UK není dvouobor. Je to akreditované jako jednooborové studium, což je důležité vědět.

    OdpovědětVymazat
  2. Ahoj :)
    Tvůj blog je hrozně super, určitě mi pomohou tvoje zkušenosti, tipy a rady. Příští rok se chci také hlásit na psychologii - nejlépe na FFUK. Mohla bych se zeptat, kolik jsi celkově na přijímačkách získala bodů? :)
    Předem díky za odpověď a pokračuj v psaní! ;)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Odpověď je v jednom z předchozích komentářů :)

      Vymazat
  3. Ahoj :)
    Hrozně se mi líbí tvůj blog. Příští rok se budu hlásit na psychologii a nejradši bych se dostala na FFUK, takže mi všechny tvoje zkušenosti, tipy a rady přijdou moc užitečné. :) Mohla bych se zeptat, kolik jsi na přijímačkách získala celkově bodů?
    Předem děkuju za odpověď a pokračuj v psaní ! ;)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ahoj Gabčo, já měla 74b (31 písemné-což je docela málo, a 43 ústní). Celkem je 100b, ale to snad nikdy nikdo neměl. Hranice přijetí se většinou pohybuje kolem 70-72b :). Díky za komentář a hodně štěstí při príjmačkách! :) A omlouvám se za zpožděnou odpověď :)

      Cora

      btw. možná se dostanu v nejbližší době ke článku o prvním semestru na FF UK, což by tě mohlo zajímat

      Vymazat
  4. Ahoj,
    mohla bych se Tě zeptat, kolik literatury jsi měla na UK načteno? A ještě by mě zajímala Tvá praxe nebo dobrovolnictví. :)

    Díky za odpověď,
    Bára

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ahoj Báro, já měla do 10 knih, z toho cca 5 odborných a cca 5 beletrie z psych. tématikou či něco podobného. Někde sem se dověděla, že kolem 7-12 knih je takový optimální počet. Neměla jsem moc načteno proti jiným, ale zřejmě to není úplně klíčová věc. Co se týče mé praxe, tak mám autistického bratra (středně-funkční dětský autismus), kterému tehdy bylo 10 let - takže cca 7letá praxe s ním + praxe v rámci mého gymplu v domově pro postiženou mládež a dospělé (něco kolem 15h) a vedení skupiny v rámci brigády (asi 80h). Opět ostatní měli většinou více než já. Musíš zaujmout jako osobnost a působit velmi sebevědomě. Motivace ke studiu je klíčová. Omlouvám se za opožděnou odpověď a přeju hodně štěstí u příjmaček!

      Cora

      Vymazat
  5. Ahoj :)
    čo sa týka praxe, je nutné mať so sebou nejaké potvrdenie že som absolvovala istý počet hodín alebo stačí ak komisii porozprávam o tom ako a kde som praxovala?
    Ďakujem za skorú odpoveď.
    Naty

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ahoj Naty, ideální je mít potvrzení, ale pokud ho nemáš, nevadí :). Alespon praxe vypiš na nejaký samostatný seznam. Pokud máš moznost si potvrzení sezhnat, tak to raději udělej - stačí jen odstavec o tom, ze si dané pracoviště navštěvovala po nějakou dobu a razítko s podpisem od nějakého pracovníka.

      Preju hodně štěstí u príjmaček! :))

      Vymazat
  6. Zdravím! :)
    Mohu se zeptat, jakou jsi měla motivaci? Jak jsi psala, že tvá motivace tě v podstatě dostala na psychologii. Co přesně tím myslíš? To, že jsi měla velkou vnitřní motivaci a neustále ses učila a zabývala psychologii, nebo myslíš to, co jsi říkala u ústní zkoušky?
    Mnohokrát děkuji za odpověď! :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ahoj, já se moc omlouvám, ze odepisuju az takhle pozdě a nejspíš k ničemu, protoze uz máte po príjmačkách :), ale bohuzel zkoušky mi nedaly moc volného času. Mojí motivací jsem myslela jak prípravu, tak i potom prezentaci u ústních. Behěm prípravy byla motivace prostě dostat se na školu a moct realizovat to, proč jsem se dostala (alespon tak si to vykládám já :D). To, co chci dělat v budoucnu je spojené s PAS (poruchy autistického spektra). Měla jsem u ústních jasnou vizi co, jak a proč. To u většiny uchazečů často chybí :). Ti lidi v komisi chtějí vidět, ze víte do čeho jdete a proč. Neríkám, ze to, co jsem u ústních rekla budu dělat a nepůjdu jinou cestou a s tím uz oni i tak nějak počítají.

      Měj se hezky a ještě jednou se omlouvám za pozdní odpověd :/

      Vymazat
    2. Ahoj, Coro,
      na tvůj blog jsem narazila už minulý rok a je mi líto, že jsme se nedozvěděli, jak je to s tebou na psychologii dál, a jak jsi spokojená. Já bych se to ráda dozvěděla. Pokud by ses chtěla podělit (i třeba neveřejně) a přečteš si tohle, ozvi se mi. :)
      AP

      Vymazat
    3. Ahoj :),
      bohužel dobrý blogger uplně nejsem a asi ani nikdy nebudu, ale říkala jsem si, že můžu sepsat aspoň moje dojmy za celé studium Bc., Mgr. a zkušenosti z Erasmu, na kterém právě jsem.

      Ráda bych se ti nějak ozvala, ale nenašla jsem žádný kontakt (mail, FB..). Já tady mail někde mám, tak se klidně ozvi :).

      C.

      Vymazat
  7. Ahoj, chtěla bych se tě zeptat, od jakého ročníku a jak dlouho jsi se připravovala na přijímačky na psychologii?:)
    Moc děkuji za odpověď !

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ahoj, opět se omlouvám za pozdní odpověď, teď ti sice nejspíš bude k ničemu, ale třeba se bude hodit jiným :). Připravovala jsem se cca 4 měsíce (od ledna do dubna) až v maturitním ročníku, pak přišli maturity a po nich jsem se intenzivně připravovala denně. Znám ale i lidi, kteří se připravovali měsíc, nebo naopak i několik ročníků. Je to individuální. hezký den :)

      Vymazat
  8. Ahoj !
    Máš skvělý blog,děkuji za všechny informace a rady. Já žiju v Čechách už tri roky a jěště pořád mám s češtinou trošku problematický. Chtěla jsem se zeptat, jestli je dost užitečné chodit na přípravný kurz na Uk (podle mě velmi drahý) ? A ještě prosím,nevíš náhodou o absolventech,kteři jsou z cizinci? Snad aspoň pár existují :/ :)
    Díky ! Krásný a veselý Nový rok ti přeju.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ahoj :),
      prvně se moc omlouvám, že jsem neodepsala dřív, ale na blog už zavítám jednou za čas. Já osobně tento přípravný kurz neabsolovala a nemyslím, že bych byla v nějaké výrazné nevýhodě oproti jiným, kteří na něj chodili. Určitě se na kurzu dozvíš info o katedře, uvidíš některé vyučující a něco se naučíš. Na druhou stranu existují dnes i jiné přípravné kurzy, které jsou podle mě kvalitnější. Mohu doporučit kurz od "Škola psychologie", kde lektorují přímo absolventy psychologie na FF UK a podle mě mají kurz velmi pěkně vytvořený.

      Co se týče absolventů - cizinců, tak jsem se setkala s lidmi ze Slovenska, mám spolužáka z Ukrajiny (ale nevím, zda má české občanství čí nikoliv). Všichni v pohodě studují, a předpokládám, že nějací takový už i dostudovali :). Určitě to zkus! Pokud už jsi tak neudělala :).

      Měj se hezky :)

      Vymazat
  9. Ahoj, napsala jsi moc hezký článek. Jen bych tě chtěla poupravit. Studovala jsem bakalářskou psychologii na Ostravské univerzitě. Uvádíš tu, že je zde 2-kolový systém. Nevím, odkud máš tuto informaci, ale u nás je jen test na PC (a nevím o tom, že by tomu bylo někdy jinak). Měj se

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ahoj, moc díky za úpravu. Čerpala jsem buď z dostupných informací na webu nebo z informací, které jsem tehdy dostala na veletrhu VŠ v Brně :). Takže se všem omlouvám za chybné údaje, na druhou stranu je na každém aby si informace ověřil u oficiálních zdrojů.

      Vymazat
  10. Ahoj, skvělý článek! Zrovna jsem taky napsal věc, kde shrnuji, co si myslím, že bylo u pohovoru nejdůležitější (dělal jsem přijímačky v roce 2017) a dostal se na FF do Olomouce a do Brna na FF a FSS. Nemám žádný blog, ale kdybyste měli zájem napište mi na: vojtab.ja@gmail.com a rád vám článek pošlu v PDF!

    Jinak Coro díky za tento článe ka hodně štěstí s obhajobou diplomky?!

    OdpovědětVymazat
  11. Ahoj, chtěl jsem se zeptat, jak je to s tím představením u komise? Stačí jméno nebo měl bych to nějak víc rozebrat? Popřípadě, mám si jít rovnou někam sednout, nebo počkat až mi sami řeknou. Děkuji moc za odpověď.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ahoj,
      díky za dotaz :). Odpovídám pozdě, ale přece. Představení u komise by měla být taková stručná prezentace tvojí osoby. Osobně jsem to brala jako čas na to "se jim prodat". Takže já volila strategií říct stručně odkud jsem a navázala jsem věcmi, které považuju za svoje úspěchy. Napadá mě třeba mluvit o praxích, pokud člověk nějaké měl. Stručně můžeš zmínit i proč to chceš studovat a pokud už víš, tak kde by si chtěl třeba po škole pracovat atp.

      A ke komisi si tě sami zavolají. První vás po skupinkách odvedou ke komisi 1 a kdo postoupí, jde ke komisi 2. Vždycky si vás komise sama zavolá dovnitř.

      :)

      C.

      Vymazat
  12. Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli bych za praxe dostala více bodů na přijímačkách. nikde to nemůžu najít. děkuji.

    Naty

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ahoj :),
      snad ti moje (opět) pozdní odpověď pomůže i tak. Určitě ti absolvované praxe pomůžou, netuším, jak komise hodnotí praxe bodově, protože každá komise se skládá z jiných lidí a hodnocení je upřímně trochu subjektivní. Každopádně je to určitě výhoda a ukazuje to taky tvůj zájem a motivaci ke studiu :). Hodně štěstí, pokud tě to čeká!

      C.

      Vymazat
  13. Ahoj,
    díky za skvělý článek a skvělou sekci komentářů!

    Sám jsem se na psychologii hlásil před třemi lety a dostal jsem se na 3/4 škol, kam jsem se hlásil. Samotnému mi dost pomohly dostupné online zdroje.

    Letos se hlásí můj kamarád, a rozhodl jsem se, že sám své zkušenosti sepíšu, abych pomohl jak jemu tak ostatním.

    Článek o mých zkušenostech s PZ + tipy pro rok 2019 naleznete zde: http://bit.ly/2lwOKji

    Kdyby vás cokoliv zajímalo, ptejte se zde nebo pod článkem.

    email: vojtab.ja@gmail.com

    Krásný den,
    Vojta

    OdpovědětVymazat